O winnicy

Dzień dobry, 
 
Drogi Gościu, serdecznie witamy Cię na stronie naszej Winnicy! 
 
Nasza winnica położona jest na pograniczu województw - dolnośląskiego i lubuskiego, w urokliwej dolinie Bobru, przy wyjeździe z jednego z najpiękniejszych miast historycznego Dolnego Śląska, Żagania.

Saganum to łacińska nazwa miasta, a jako pasjonaci regionalnej historii,  z przyjemnością promujemy region i  odkrywamy tradycje winiarskie Żagania. 
Miasto już pod koniec XIII wieku mogło poszczycić się uprawą winorośli. To dzięki mnichom, którzy na przyklasztornych poletkach uprawiali winne krzewy.

Wzmianki o pierwszych, świeckich już winnicach pochodzą z XVI wieku. 

Natomiast największa i najbardziej reprezentacyjna książęca winnica powstała w wieku XIX na stokach Weinbergu (Winnego Wzgórza). I właśnie tu, kilometr od tego historycznego miejsca, w 2017 roku została założona nasza Winnica SAGANUM.

Nasza winiarnia znajduje się w starym Folwarku w Bożnowie, w którym już w XVII w. przetwarzano winogrona z lokalnych winnic książęcych. 

Zaś w podziemiach uznanego za Pomnik Historii Opactwa Kanoników Regularnych w Żaganiu prowadzimy TRAKT WINNY z Muzeum Winiarstwa, który jest jedną z atrakcji regionu. Tu również, w klasztornych piwnicach, dojrzewają nasze wina czerwone i musujące. Ponad siedemset lat temu mnisi w identyczny sposób przechowywali i starzyli gronowy trunek. Jest tu też sala degustacyjna, natomiast przyklasztorny ogród został obsadzony szczepami solaris i rondo.
Dodajmy, że sam zespół poklasztorny z Biblioteką Poaugustiańską jest ważnym zabytkiem - historyczną i turystyczną perłą regionu, uznaną prawnie za POMNIK HISTORII.

Sama winnica położona jest w Bożnowie, ponad kilometr od Żagania, i liczy nieco więcej niż 4 hektary. Winnica produkuje aż 22 wina, a tylko w ciągu pięciu lat zdobyła 114 medali oraz wyróżnień polskich i międzynarodowych.
 
Zasadziliśmy Gewürztraminera, Rieslinga, Solarisa, Souvignier gris, Hibernala, Chardonnay z odmian białych i Pinot noira, Dornfeldera, Rondo, Regent, Pinot Meunier z czerwonych.

Gliniasto-piaszczyste gleby naniesione przez rzekę Bóbr i wyszlifowane przez ostatnie zlodowacenie sprawiają, że klimat do dojrzewania owoców jest tu wyjątkowy. Tu winnice i sady łagodnie opadają ku rzece. 50 metrów przewyższenia od lustra Bobru do winogradów pozwala uzyskać optymalne warunki do wegetacji winnych gron.

***

Wraz ze Stowarzyszeniem „Nasze Zatonie” przygotowaliśmy specjalne wino dedykowane księżnej Dorocie Talleyrand-Périgord - księżnej Dino, księżnej żagańskiej (1793-1862), polityczce, filantropce i mecenasce kultury, jednej z najbardziej wpływowych kobiet XIX w., właścicielce pałaców w Zatoniu i Żaganiu, które dzięki niej stały się ważnymi ośrodkami politycznymi i kulturalnymi.

Mamy też dwa wina dedykowane jej synom - Ludwikowi Napoleonowi i Aleksandrowi. 

***

Uczestniczymy też w wielu regionalnych imprezach promując winiarstwo, tradycje winiarskie i historię. 

Swoją winną pasję łączymy też z górami i jaskiniami, dzięki którym się poznaliśmy, i które w naszych życiu pojawiły się zanim pokochaliśmy wino;-)

 

Zapraszamy Cię do naszego pełnego pasji świata,                                                                                                                             

 Renata Wcisło i Marcin Furtak, Winnica Saganum